جنبش حیات

نگرشی نو به امر به معروف

جنبش حیات چیست

امر به معروف و نهی از منکر تضمین‌کننده‌ی حیات طیبه در نظام اسلامی است. حیات به معنی زندگی است و «جنبش حیات» حرکتی مردمی برای بازگرداندن زندگی پاک انسانی یا همان روح حیات طیبه به بدن نیمه جان و گاهی بی جان جامعه بشر امروز است. مولای متقیان و امیرمؤمنانعلیه السلام در جملاتی کم نظیر فرموده اند: «من ترک انکار المنکر بقلبه و یده و لسانه فهو میت بین الاحیاء»2 یعنی کسی که نهی از منکر را با قلب و دل و زبانش ترک کند، بی تردید مرده ای در بین زندگان است. بنا بر این تعبیر نورانی، یکی از علائم حیاتی یک انسان در اجتماع، بی تفاوت نبودن نسبت به جامعه است. انسان بی تفاوت و بی اثر در واقع حیات اجتماعی ندارد و مرده ای است در بین دیگر انسانها. جنبش حیات تلاش دارد همه لحظه ها و همه فضاها، جامعه را به زندگی دعوت کند.

اهداف جنبش چیست

حرکت مردمی حیات از همه اعضای جامعه ایرانی، از همه اقشار و سنین می خواهد، که در هر کجای جامعه که هستند و زندگی می کنند با احساس مسئولیت به جامعه مخاطب خود و بی تفاوت نبودن نسبت محیط زندگی شان به زنده شدن آن بخش از جامعه کمک کنند. این جامعه می تواند خانواده، مجتمع مسکونی، خویشاوندان، محله، مدرسه، دانشگاه، یک پاساژ و بازارچه، یک اداره دولتی، یک کارخانه، کارگاه، مغازه یا هر گوشه دیگری از جامعه ایران عزیز باشد.

مرامنامه جنبش حیات

                                                          


از حیا تا حیات

آنچه در روزهای ابتدایی تولد « جنبش حیاء » مورد توجه صاحبان آن ایده بود، توجه عمومی و نمایندگی یک مطالبه عمومی در دانشگاه ها و بعدا در دیگر فضاهای اجتماعی در حوزه « امر به اخلاق و حیا » بود. دغدغه ای که با گذر زمان و ریشه دار شدن، به یک مطالبه عمیق و جدی مبنی بر توجه بیش از پیش جامعه مذهبی ایران و به ویژه کلان شهرها، به واجب فراموش شده «امر به معروف و نهی از منکر» تبدیل شد. کثرت مصادیق مهم و شدت نیاز همه اقشار جامعه به امر به معروف، جنبش حیا را بر آن داشت تا به تصمیم مهمی بیاندیشد.

تغییر « حیا » به « حیات »، نشان از رشد و تعالی یک دغدغه عمیق انسانی و انقلابی دارد. این تغییر به معنی حذف بخشی از دغدغه های گذشته نیست! بلکه به معنی افزایش گستره و عمق دغدغه های هزاران عضو این حرکت مردمی است. « جنبش حیات » می خواهد نماینده یک مطالبه عمومی برای جاری شدن خوبی ها و منزوی شدن بدی ها در ایران اسلامی باشد. این تلاش در قالب یک دعوت عمومی برای احساس مسئولیت بیشتر نسبت به رویدادهای مثبت و منفی جامعه اتفاق خواهد افتاد.

با این مقدمه «جنبش حیا» بدینوسیله در هفته احیا امر به معروف و نهی از منکر و با استعانت از سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تغییر نام خود را به «جنبش حیات» اعلام می کند. امید است با لطف حضرت حق و ذیل توجهات حضرت ولیعصر ارواحنا فداه در کنار همه ی چشم های نگران انسانیت و علاقه مندان به اسلام عزیز و دغدغه مندان فهیم و فرهیخته انقلاب اسلامی گردنه های سخت این مسیر را تا نیل به قله های حیات طیبه با عافیت بپیماییم. انشاءالله.

چگونه در جنبش عضو شویم؟

عضویت در جنبش حیات یعنی دغدغه داشتن برای احیا و اقامه امر به معروف و نهی از منکر، که شما الحمدلله این دغدغه رو دارید پس عضو جنبش هستید.


اما جهت همکاری میتوانید از طریق سایت جنبش حیات، نرم افزار واجب فراموش شده، با عضویت در کانال تلگرام، دنبال کردن اینستاگرام سوژه های خبری و خاطرات خود در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر را برای ما ارسال فرمایید و در فراخوان های جنبش شرکت نمایید. درضمن افرادی که مایل هستند ارتباط بیشتری با فضای جنبش حیات داشته باشند میتوانند با ما تماس بگیرند تا ان شاالله با همکاری هم بتوانیم اتفاقات خوبی در جامعه رقم بزنیم.


همچنین می توانید از طریق شرکت در نذر فرهنگی در گسترش  این فریضه ما را یاری دهید.