• امر به معروف در عصر خمینی (ره)

  • انتظار برخی افراد از تاثیر امر به معروف حجاب

  • تیزر اندروید واجب فراموش شده

  • تیزر کتاب احکام فراموش شده

  • خاطره استاد علی تقوی از امر به امر به معروف در مترو

  • یادم تو را فراموش|قسمت اول

  • یادم تو را فراموش|قسمت دوم

  • یادم تو را فراموش|قسمت سوم

  • یادم تو را فراموش|قسمت چهارم

  • یادم تو را فراموش|قسمت پنجم

  • یادم تو را فراموش|قسمت ششم


نهال چاپ

جنبش حیات چیست؟

جنبش حیات در سال 88 و در طی حرکتی خودجوش و از دانشگاه تهران برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولین دانشگاه شروع شد و در ادامه گروه‌های مختلفی از دیگر دانشگاه‌ها به آن پیوستند. جنبش حیات حرکت مردمی که با نگاه دقیق و مسئولانه به راهبردهای رهبر معظم انقلاب و به توصیه علما و اساتید دغدغه‌مند و انقلابی تصمیم بر برداشتن گام‌های بلندی به سوی «گفتمان‌سازی واجب فراموش شده امر به معروف و نهی از منکر» گرفت و تاکنون به یاری پروردگـار عزیز در این مسیـر ثابت قدم بوده و به یکی از گـروه‌های تاثیرگذار و خلاق در حـوزه امر به معـروف و نهی از منکر تبدیل شده است. همه فعالیت‌های حیات در جهت احیاء و ترویج امر به معروف و نهی از منکر است. امروز و پس شروع فعالیت تشکیلاتی حیات از سال 93 ، خدای متعال را شاکریم که توفیقات خود را رفیق راه ما فرمود تا حیا بتواند ذیل عنایات حضرت ولیعصر (ارواحنا فداه) و دعای همراهان و حامیان جنبش حیات به موفقیت‌هایی مافوق تصور دست یابد و امروز اگر جنبش حیات را به لحاظ کمیت و کیفیت فعالیت‌ها و برنامه‌ها بزرگ‌ترین و قوی‌ترین گروه مردمی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در سراسر کشور ندانیم، بی‌تردید یکی از شاخص‌ترین این مجموعه‌ها خواهد بود. همواره تلاشمان بر آن بوده است که هم در حوزه کار تشکیلاتی و هم در احیا و گفتمان‌سازی امر به معروف بر اساس استانداردهای دقیق رهبر معظم انقلاب برنامه‌ریزی و اقدام کنیم و از نظارت و راهنمایی علما و اساتید، به ویژه حضرت آیت الله جاودان بهره‌مند گردیم. لذا تلاش کردیم تا در اوج پویایی به پایایی بیاندیشیم و در کمال حفظ روح جهاد به نظم و سازمان‌مندی بپردازیم تا همچنان که پیشتر گفته شده، آرمان و هدف متعالی جنبش حیات یعنی بر افراشتن پرچم « گفتمان سازی امر به معروف و نهی از منکر » در همه سطوح را به سرانجام رسانیم.

جنبش حیات چه فعالیت‌هایی می‌کند؟

همه فعالیت‌های حیات در جهت احیا و گفتمان‌سازی امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد. برای نیل به این هدف، گروه‌های مختلفی از جمله گروه پژوهش، نشر،تبلیغات، رسانه، آموزش، حیا بانو و اتاق فکر تشکیل گردیده است در ادامه به برخی از بارزترین فعالیت‌های جنبش حیات اشاره می‌کنیم: 1. فعالیت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از جمله راه‌اندازی پربازدیدترین وب‌سایت مردمی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر. 2. تولید اولین مستند بلند با موضوع امر به معروف و نهی از منکر با عنوان "از یادرفته" و تولید چندین قسمت موشن گرافیک خاطرات امر به معروف و نهی از منکر برای صدا و سیما. 3. تولید و انتشار کتب و محصولات امر به معروف و نهی از منکر شامل مجموعه خاطرات "از یاد رفته"، "احکام فراموش شده"، شرح مزجی سخنان رهبری با عنوان "واجب تمدن ساز"، سررسید "واجب فراموش شده". همچنین تولید سه شماره بروشور آموزشی- تبلیغاتی امر به معروف و نهی از منکر. 4. تولید نرم‌افزار آنلاین اندروید "واجب فراموش شده" با نگاهی نو به حوزه امر به معروف و نهی از منکر 5. برگزاری همایش "مدافعان حریم" و برگزاری نمایشگاه‌های خلاق امر به معروف و نهی از 6. منکر برگزاری کلاسهای آموزشی امر به معروف و نهی از منکر و همچنین اضافه کردن دو واحد آموزش امر به معروف و نهی از منکر به حوزه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت.


مَثَلُ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ في‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ (261بقره)

کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند ، همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه ، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد ( و شایستگی داشته باشد ) ، دو یا چند برابر می کند و خدا ( از نظر قدرت و رحمت  ) وسیع  و ( به همه چیز ) داناست.

 

رهبر معظم انقلاب:

زکات که دارای جنبه‌های فردی است و گذشت و اعطای «ما یحب» را به انسان می‌آموزد که خود این یک تجربه و آزمون بسیار مهم است، امّا یک ترجمان اجتماعی دارد؛ زکات در استعمالات قرآنی، به معنی مطلق انفاقات است اعم از زکات مصطلحی است که در آیه‌ی شریفه‌ی «خُذ مِن اَموالِهِم صَدَقَةً» به آن اشاره شده است؛ زکات یعنی مطلق انفاقات مالی، امّا جنبه اجتماعی و ترجمان اجتماعی نظام‌ساز زکات این است که انسانی که در محیط اسلامی و جامعه‌ی اسلامی، برخوردار از مال دنیوی است، خود را متعهّد میداند، مدیون میداند، طلبکار نمیداند، خود را بدهکار جامعه‌ی اسلامی می‌داند؛ هم در مقابل فقرا و ضعفا، هم در مقابل سبیل‌الله؛ بنابراین زکات با این نگاه، یک حکم و شاخص نظام‌ساز است.(94/1/1)

 


 

جنبش حیا از ابتدا تا کنون بر عدم وابستگی مالی و تشکیلاتی  به گروه‌ها و احزاب و سازمان‌ها پایبند بوده و خواهد بود؛ ان شاءالله... لذا از ابتدا تاکنون پشتیبانی مالی آن از محل نذورات خیرین و مردم بوده است. لذا جنبش حیا بر مبنای قرآن کریم که از موارد مصرف انفاق را "فی سبیل الله" معرفی می‌کند و همچنین با تأسی از بانوی بزرگوار اسلام؛ ام المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها) که تمام دارایی خود را در راه اسلام و برای برپایی فرایض آن انفاق نمود؛ اقدام به راه اندازی طرح نذر فرهنگی جهت احیای امر به معروف و نهی از منکر با عنوان "حامیان حیا" نموده است. کسانی که در این طرح عضو می‌شوند ماهانه مبلغی را به نیت برپایی دین خدا  و فرهنگ‌سازی امر به معروف و نهی از منکر انفاق میکنند که موارد مصرف آن در حوزه‌های پژوهشی، فعالیت در فضای مجازی، تولید کتب و نشریات، تولید مستند، موشن گرافیک، کلیپ و پوستر، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و... می‌باشد. مبلغ این نذر بنا به درخواست حامیان معین می‌گردد. با امید اینکه مورد قبول درگاه حق قرار گیرد...

مسجد نما